19 kwietnia obchodzona jest rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym dniu, społeczność szkolna włącza się w Akcję Żonkile, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, aby upamiętnić to wydarzenie.
Akcja Żonkile ma na celu propagowanie wiedzy o powstaniu w getcie warszawskim, które było największym zbrojnym zrywem ludności żydowskiej podczas II wojny światowej i pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
Pod hasłem „Łączy nas Pamięć”, uczestnicy akcji starają się przypomnieć trudne losy społeczności żydowskiej podczas okupacji oraz oddać hołd ofiarom, nosząc żółte żonkile jako symbol pamięci zbiorowej. Żółty żonkil, kojarzony z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który do końca życia pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku, stał się wyrazem hołdu dla poległych. Co roku, w rocznicę powstania, ludzie udają się pod Pomnik Bohaterów Getta, aby złożyć kwiaty i wspólnie pamiętać o bohaterstwie tych, którzy walczyli o godność i wolność.






