SUKCES PSP NR 3 W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „ZŁOTE SZKOŁY NBP”
Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki… i udało się!
Nasza Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej zajęła III MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE ZŁOTE SZKOŁY NBP.
Ideą Programu było przygotowanie młodzieży do bezpiecznego
i swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz rozbudzanie postaw przedsiębiorczych
i prospołecznych. Zespoły nazwane Drużynami Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej ubiegające się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, wykonywały określone w programie zadania. Temat II edycji 2021/2022 programu to: BEZPIECZNI W FINANSACH OSOBISTYCH.
Jak dowiedzieliśmy się podczas uroczystej Gali Finałowej w programie wzięło udział aż 385 szkół, 202 szkoły uzyskały Certyfikaty za prawidłowo wykonane zadania, zaś szkoły, które znalazły się w gronie laureatów otrzymają nagrody pieniężne.
Drużyna uczniów w składzie: Angelika Sosnowska, Gabriela Sosnowska, Pola Wojas, Natalia Makarewicz, Zuzanna Zep. Maciej Spyra, Kacper Zawadzak, Michał Tomczyk, a także Drużyna nauczycieli w składzie: p. A. Skiba i p. B. Woźniak – koordynatorki projektu oraz panie A. Podsiadła, A. Baryłowicz, A. Krześniak, M. Wąsik i M. Cichońska dzielnie wykonywali poszczególne zadania projektu. Nad wszystkim czuwała oczywiście pani Dyrektor Agnieszka Woźniak. W ramach jednego z zadań „ZŁOTYCH SZKÓŁ NBP” czyli warsztatu uczniowskiego, edukację zaczęliśmy od najmłodszych klas. Nasza DRUŻYNA wraz
z koordynatorem projektu poprowadziła lekcje dla najmłodszych (klasy I-III). Zostało przeprowadzonych 15 lekcji pod hasłem: „Po co nam pieniądze?”. Podczas zajęć poruszone zostały następujące zagadnienia: historia pieniądza, wymiana towarów, budżet, oszczędzanie, środki płatnicze.
Zostały stworzone dwie gry planszowe. Pierwsza z gier to gra planszowa o nazwie PIENIĄŻEK wykonana w programie Canva. to gra dla kilku graczy, w której rzucając kostką gracze przechodzą przez kolejne pola i zbierają „Pieniążki”. Oczywiście nie może obyć się bez różnego rodzaju przeszkód zanim dotrzemy do mety czyli do „Złotej Szkoły”.
To jednak nie jedyna gra stworzona w trakcie trwania „Złotych Szkół”. Podczas zajęć logopedycznych i rewalidacyjnych uczniowie wraz z panią stworzyli własnoręcznie grę
o nazwie „Na zakupy”.
Przeprowadzono klika ciekawych zajęć na lekcjach j. polskiego oraz lekcjach wychowawczych o tematyce finansowej, m.in. „Historia bankowości w pigułce”, „O ważnych postaciach w bankowości słów kilka” a także „Pieniądz w języku”. Podczas tych lekcji uczniowie klas 4 zdobyli sporą dawkę wiedzy, co zainspirowało ich, aby utrwalić zdobyte informacje w formie lapbooków. Znalazło się tam wiele ciekawych informacji, np. historia pieniądza, przysłowia oraz cytaty dotyczące pieniędzy, związki frazeologiczne, informacje na temat banknotów i monet kolekcjonerskich, środki płatności na przełomie lat, słowo pieniądz w różnych językach, ciekawostki, rymowanki i wierszyki o pieniądzach, synonimy dotyczące słowa pieniądz, krzyżówki, rebusy, średnie kursy walut. Współpraca młodszych i starszych uczniów przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Z lapbooków powstała piękna wystawa, którą mogli podziwiać wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Nagrywaliśmy również krótkie scenki dotyczące głównych zagadnień, np. scenka dotycząca przechowywania pieniędzy pt. „Gdybym był bogaty”.
Uczniowie z Drużyny wykonali również wiele ciekawych prezentacji multimedialnych, które stanowiły pomoce dydaktyczne podczas prowadzenia lekcji oraz czytali młodszym uczniom literaturę o tematyce ekonomicznej. Zadania w programie Złote Szkoły były bardzo ciekawe. Jak twierdzą uczniowie z Drużyny, sami zapoznali się z wieloma interesującymi zagadnieniami, które mogą im się przydać w przyszłości, ale dużo satysfakcji dała im również praca z młodszymi dziećmi. Zdobyli dzięki temu doświadczenie jak występować przed większą liczbą osób, przed klasą przed innymi nauczycielami. Oprócz tego, że dowiedzieli się różnych informacji dzięki Złotym Szkołom, było to również dobra zabawa. A zatem czas poświęcony na udział w „Złotych Szkołach” uważamy za niezwykle pouczający i oczywiście cieszymy się z WYGRANEJ!