Akcja „Żonkile” w PSP nr 3

Akcja "Żonkile" w PSP nr 3

Akcja Żonkile organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to coroczna kampania społeczno-edukacyjna upamiętniająca rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku. Żonkil jest jej symbolem – nawiązuje do gestu Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

W naszej szkole Akcja Żonkile odbyła się 16 kwietnia 2025 roku. Tego dnia uczniowie i nauczyciele włączyli się w obchody, przypinając papierowe żonkile – symbol pamięci, szacunku i solidarności. Na lekcjach historii odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce powstania w getcie warszawskim, losom ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej oraz znaczeniu pamięci historycznej.

Uczniowie obejrzeli także materiały filmowe przygotowane przez Muzeum POLIN, dostosowane do różnych grup wiekowych, które w przystępny i poruszający sposób opowiadały o wydarzeniach z 1943 roku. W niektórych klasach odbyły się również dyskusje, w których uczniowie dzielili się refleksjami na temat odwagi, poświęcenia i konieczności pielęgnowania pamięci o trudnej historii.

Udział w Akcji Żonkile był ważną lekcją empatii, historii i odpowiedzialności obywatelskiej. Dzięki niej młodzież mogła lepiej zrozumieć przeszłość i jej wpływ na współczesność oraz wyrazić swoją solidarność z ofiarami i bohaterami powstania w getcie warszawskim.

Zdjęcie przedstawia uczniów z żółtymi żonkilami
Zdjęcie przedstawia tablicę zawierająca informację na temat akcji żonkile
Zdjęcie przedstawia żółte żonkile
zdjęcie przedstawia uczniów wykonujących żonkile